A képzett nők veszélyesek – az oktatás átalakítására irányuló kormányzati intézkedések a nőket fokozottan sújtják
Az elmúlt években többször került sor az állami finanszírozású felsőoktatási keretszámok csökkentésére, az érintett korcsoport létszámának csökkenésén túl elsősorban ennek tudható be a felsőoktatásban résztvevők számának 14%-os csökkenése. A keretszám-csökkentések elsődlegesen azokon a területeken hajtották végre, amelyeken főként lányok tanulnak: a társadalomtudományi karokon, a közgazdasági, jogi és kommunikációs szakokon.
Tekintve, hogy a nők jelenleg kisebb arányban vesznek részt a mért jövedelmek előállításában, ugyanakkor nagyobb szerepet töltenek be a humán erőforrások újratermelésében, a kormányzatnak a költségvetésen, így az oktatáson keresztül is törekednie kell a nők hátrányainak kiegyenlítésére a nemi alapú szterotípiáktól mentes tananyagokkal, pályaorientációs szolgáltatásokkal, és a nők továbbtanulási lehetőségeinek fenntartásával. A nők továbbtanulási lehetőségeinek szűkítése nem csupán hosszú távú jövedelemhátrányaikat alapozza meg, a döntéshozatalban való, Magyarországon kritikusan alacsony mértékű részvételük javításának esélyeit is rontja.
A miniszterhez intézett kérdés:
Hogyan ítéli meg a miniszter, mennyiben segíti elő ma az oktatás rendszere és tartalma a nemek közti esélyegyenlőség megteremtését?
A teljes elemzés letölthető innen!
A cikk megtekinthető az alábbi linkre kattintva:
Megjegyzések
Megjegyzés küldése